Kišan i prohladan vikend izvještaj

29. Zagrebački maraton

Nakon godinu dana pauze ovu nedjelju, 10.10.2021. održan je 29. Zagrebački maraton. Trebao je biti jubilarni, ali  eto, više sile su htjele da to bude slijedeće godine.

U sklopu 29. Zagrebačkog maratona  održano i Pojedinačno i ekipno prvenstvo Hrvatske u maratonu. Ovo je bilo do sada najbrojnije Prvenstvo Hrvatske u maratonu sa 180 natjecatelja iz 20 klubova.

Pobjednik maratona, a ujedno i prvak Hrvatske postao je Ivan Dračar (HAAK Mladost) koji je istrčao odličan rezultat u vremenu 2:24:30. Na 2. mjesto plasirao se Petar Bratulić (AK Agram) – 2:26:32 dok se 3. mjestom morao zadovoljiti Kristijan Rubinić (AK Jastreb) – 2:31:44.

U ženskoj konkurenciji pobijedila je Tea Faber (AK Dubrovnik) u vremenu 2:51:17 ispred Silvie Šimunović (AK Sljeme) – 2:54:42 dok je 3. mjesto osvojila Ines Jozić (Ultramaraton klub Mazator) u vremenu 3:00:38.

Osim maratonske utrke, održana je polumaratonska utrka te utrka na 10 km.

Staza je dosta promijenjena, nekim lijepa jer se puno trčalo uskim  centrom grada, ali i spora jer se maknuo dio prema Dubravi koji je po nekima opet bio dosadan za trkače, ali se tu moglo potegnuti, za razliku od puno zavoja centrom grada ali i ponešto elevacije.

Ovdje dosade nije bilo, a nije bilo ni „gunđanja“ građana kao proteklih godina (čak to nisu primijetili ni oni trkači koji su dugo bili na stazi) jer su neke dijelove grada očito otvarali prema potrebi.

Vrijeme po nekima odlično. Pogotovo za brze polumaratonce i brze maratonce. Od početno najavljivanih 25°celzijevih koji su bili prognozirani 8 dana prije, temperatura je bila oko 8° na startu s tim da je oko 11 počela padati kiša. Ali nije bilo vjetra pa ta kiša nije toliko smetala. Vrijeme idealno za osobne rekorde.

Maratonsku utrku je završilo ukupno 396 maratonca, 1215 polumaratonaca, te utrku na 10 km 649 trkača.

TK Maraton 95 je ove godine na maratonskoj utrci imao pet maratonaca i jednu maratonku. Redom su ulazili u cilj:

• Martin Dubovečak, M50 (3), 3:10:08, brončana medalja u kategoriji
  • Ivan Čorba, Muški, M50 (7), 3:15:53
  • Mario Pongračić , M50 (8), 3:18:25
  • Franjo Korošic, M55 (9), 3:35:10
  • Jakov Klapež, M70 (1), 4:08:08, zlatna medalja u kategoriji
  • Lidija Vrbanić, F50 (9), 4:08:57 (osobni rekord)
  • Miroslav Zebec, Muški, M55 (15), 4:10:11 (osobni rekord)

Za ekipno Prvenstvo Hrvatske mušku ekipu su sačinjavali Martin Dubovečak, Ivan Čorba i Mario Pongračić te osvojili 11 mjesto od 20 ekipa.

Osim maratonaca, u trk središtem Zagreba, ali jedan krug išli su i završili slijedećim redoslijedom:

• Branimir Kišak, M35 (11), 1:32:48
  • Anđelko Kušćer, M50 (9), 1:40:10 (osobni rekord)
  • Davor Konjević, 1:47:16 (osobni rekord)
  • Zvonko Petak, M55 (26), 1:55:10
  • Darko Težački, M45, 1:55:13 (osobni rekord)

Svim našim maratoncima i polumaratoncima neka su zdrave noge i srce za slijedeće izazove.

Ostale rezultate možete pogledati na:

Kalnik trail 2021

U subotu 9.10. održan je Kalnik trail koji je natjecateljima nudio mogućnost natjecanja u tri discipline. Najmanja staza Bor duljine 6.3km, Peca duljine 16.7km i ona najduža Gabrinovec od 31.8km. Uz ove discipline održala se i canicross utrka na stazi duljine 6.3 km.

Na najkraćoj stazi BOR (6.3 km) najbrži su bili  Željko Dubravec (Tiger running team Križevci) s rezultatom 31:36 ispred  Luke Radičeka (IND)  s rezultatom 33:47 dok je treći bio Zoran Kociper (Legrad runners) s rezultatom 33:47.

U ženskoj konkurenciji slavila je Marcela Cerovac (IND) s rezultatom 36:42 dok su utrku na drugom i trećem mjestu završile Ivana Zeljko (AK “Međimurje” Čakovec) i Štefica Bubnjarić (IND) s rezultatom 36:49 i 36:50.

Na stazi Peca (16.7 km) najuspješniji je bio Ivan Maltar (ŠD REMETINEC) s rezultatom 1:28:59 ispred Stjepana Žanića (Ak Maratonjare) s rezultatom 1:29:29 dok je na trećem mjestu bio Dinko Solić (AK Varaždin) s rezultatom 1:29:56.

U ženskoj kategoriji najbrža je bila Valentina Vadlja (AK Varaždin) s rezultatom 1:52:40 dok su Kristina Pintarić (SRD315 Sjeverozapad) i Dragana Danjko (SRD 315 Sjeverozapad/Vujec runing team) utrku završile na drugom i trećem mjestu s rezultatom 1:57:58.

Na najduljoj dionici Gabrinovec (31.8km) najuspješniji su bili Jurica Škrlec (Ak Zabok) s rezultatom 2:41:54 ispred Tomislava Barkića (KCIPT Samobor) s rezultatom 2:54:16 dok je Antonio Katalinić (IND) utrku završio kao treći s rezultatom 3:12:17. U ženskoj kategoriji najbrža je bila Maja Čavlović (IND) s rezltatom 3:55:15 ispred Elze Božić (AK Sljeme) s rezultatom 4:16:42 dok je treća žena u cilju bila Ana Kriste (TrailNorci) s rezultatom 4:24:58.