Splitski (polu)maraton, 23.02.2020.

Nima Splita do Splita…

Prizori koji su se u nedjelju 23.02.2020. u jutarnjim satima mogli vidjeti u Splitu, nevjerojatni su te se čini da je baš svatko odlučio navući tenisice za trčanje i sudjelovati u maratonu koji je organizirao Maraton klub Marjan. Za razliku od 2018. kada je trkače pratila sniježna mećava i vrlo hladno vrijeme, a 2019. puhala neumorna bura, ove nas je godine vrijeme stvarno poslužilo i konačno dočekalo pravo sunčano vrijeme, ugodno za trčanje.

I članovi našeg kluba su u velikom broju pristigli u Split, a nekima je mamac bila prva utrka Maratona koja je vodila kroz srce Splita prema izlazu iz grada i prolazila sjevernom splitskom obalom, obilazila malu Veneciju (Vranjic), ulazila u vojnu luku LORA i na Poljudsku ljepoticu (stadion NK Hajduk), oko Marjana na južnu splitsku obalu i sve dalje uz more preko luke, Bačvica, Žnjana natrag oko Palače do cilja.

Utrku maratona završilo je 586 natjecatelja, od čega 132 žene i 454 muškaraca.

Na utrci maratona pobijedio je Ndiwa Kipkurui Sakong (Kenija) s vremenom 2:18:08. Drugi je bio Evans Kipngetich Tanui (Kenija) s prolaznim vremenom 2:20:46, a treće mjesto je zauzeo Goran Grdenić (Hrvatska) s vremenom 2:32:10.

U ženskoj konkurenciji pobijedila je Nikolina Šustić Stanković (Hrvatska) s vremenom 2:49:53. Drugo mjesto je zauzela Marija Vrajić (Hrvatska) s vremenom 2:55:44, a treća je bila Lisa Ring (Švedska) s vremenom 3:00:54.

Utrku polumaratona završilo je ukupno 1.608 natjecatelja, od čega 549 žena i 1059 muškaraca.

U polumaratonskoj utrci najbrži je bio Hillary Kiptum Mai Kimaiyo iz Kenije s vremenom 1:04:08, drugi je bio Milan Mitrović iz Srbije s vremenom 1:06:53, a treći Krevs Mitja iz Slovenije s vremenom 1:07:44.

Na utrci polumaratona pobijedila je Vivian Jerop Kemboi iz Kenije s vremenom 1:16:47, a slijede ju Tunde Szabo i Csilla Pap iz Mađarske s vremenom 1:19:13, odnosno 1:19:40.

U sklopu Splitskog maratona, održana je još utrka maratonske štafete i utrka građana na 5 km koja je održana dan ranije.

Čak 27 članova kluba TK Marathon 95 sudjelovalo je na utrkama maratona i polumaratona, a ponovno imamo i nekoliko osvajača medalja u kategorijama. Na polumaratonu Jasenka Martinez zauzela je 1. mjesto u Ž60, a na maratonu Jakov Klapež je osvojio 1. mjesto u kategoriji M70+, dok su treće mjesto zauzeli Mario Pongračić u M50 i Antun Belošević u M65.

I ostali članovi kluba ostvarili su odlična vremena, a bilo je tu i obaranja rekorda, ali i borbe, patnje, uživanja te sreće po ulasku u cilj.